Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY
Dyskusje o inedii, niejedzeniu, poszczeniu, dietach i inne.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

kalorie, dżule i jedzenie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Leczenie, Oczyszczanie Ciała i Umysłu, Zdrowie, Medycyna.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JMW

PostWysłany: 2012 03 11 11:06    Temat postu: kalorie, dżule i jedzenie Odpowiedz z cytatem

W czasie TST, mówiąc o żywności i energii przez nią niby dostarczanej organizmowi, szybko dokonywałem porównań i obliczeń. Potem sprawdziłem i okazało się, że dużo pomyliłem się. Postanowiłem to tutaj poprawić i poprosić was o sprawdzenie.

Jedna kaloria równa jest 4,19 dżula czyli C=4,19J -- to fakt.
Tutaj jest więcej info:
http://postcarbon.pl/2008/01/jak-mierzymy-energie/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wartość_energetyczna
http://www.eufic.org/page/pl/page/what-is-energy/

Wzór na obliczenie energii potrzebnej na podniesienie ciała na określoną wysokość (o ile właściwie pamiętam):
E=m*a*h (energia = masa x przyspieszenie x wysokość).

Ilość energii potrzebnej człowiekowi o masie ciała 75 kg na wejście na 10 piętro = 40 m wynosi zatem:
75 kg * 9,8m/s^2 * 40 m = 29400 J (dżuli) co daje 7017 kalorii czyli 7 kCal (kilokalorii).

Na zagotowanie 1 kg wody z temp. pokojowej 20st. C do temp. 100st. C potrzeba w przybliżeniu: 80st.C *1000g = 80 kilokalorii.
Jeżeli założyłbym alternator wolnoobrotowy do roweru na statywie i podłączył go do czajnika z wodą, to kręcąc pedałami zagotowałbyś go w kilka minut.
Twój wydatek to o ok. 40% więcej niż (zakładając sprawność alternatora ok. 60%) 80 kCal a zjadasz, zgodnie z tabelami żywnościowymi, maksimum 3000 kCal (no chyba że ktoś objada się za dużo).

Resztę sobie możesz sam policzyć i wyciągnąć wnioski.

Proszę, sprawdź to, czy są błędy w obliczeniach lub założeniach.
Podaj też, może, przykłady takich obliczeń, które wskazują na to, że ilość energii otrzymywanej przez ciało człowieka niby ze zjadanych pokarmów jest dużo niższa niż człowieka wydatek energetyczny.

Ostatnio zmieniony przez JMW dnia 2012 03 11 21:00, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
draq

PostWysłany: 2012 03 11 13:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wdg tej strony:
http://postcarbon.pl/2008/01/jak-mierzymy-energie/
zjadając 100gramowe jabłko człowiek otrzymuje 36 kcal, więc to jest więcej jakby nie patrzeć od 3 kcal. Mimo wszystko uważam że to bzdura z tymi kaloriami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JMW

PostWysłany: 2012 03 11 21:03    Temat postu: tak Odpowiedz z cytatem

Tak, draqu, łatwo zauważyć, jakby nie liczyć i badać, że coś nie gra z takim traktowaniem jedzenia jako źródła energii zamiast uznać, że jedzenie jest czymś, co wymaga od ciała energii, czyli pozbawia go energii.

Myślałem 3000 a napisałem 3 w poprzedniej wypowiedzi -- już poprawiłem z 3 kCal na 3000 kCal.
Powrót do góry
krzysiektr

PostWysłany: 2012 03 21 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli wejście na 10 piętro przez 75 kilogramowego człowieka wymaga ledwie 7 kCal, to ja nie wiem co wam nie pasuje, skoro tylko jeden hamburger według tabeli we wcześniejszych linkach dostarcza 500 kCal. A co dopiero jak ktoś zje te 3000 kCal ?
Powrót do góry
JMW

PostWysłany: 2012 03 21 21:30    Temat postu: energia na trawienie Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście tak podają:
hamburger 500 kCal 2095 J
Zatem człowiek po zjedzeniu 6 hamburgerów (=3000 kCal) mógłby za energię zjedzoną wejść na 10 piętro 428 razy -- tak wynikałby z tabeli.
Ja osobiście, po zjedzeniu tylu hamburgerów nie miałbym już siły na nic innego tylko na odpoczynek i drzemkę popołudniową.
Tak czy inaczej, warto byłoby zrobić taki eksperyment.

Przypuszczam, że wynik wychodzi z policzenia a nie doświadczenia. Zakłada się, że dana substancja (tutaj głównie skrobia w bułce) zawiera tyle a tyle węglowodanów. Utlenienie węglowodanów jest reakcją egzotermiczną, czyli produkującą ciepło (energię). Zatem oblicza się ile J czy Cal wychodzi ze spalenia węglowodanów zawartych w bułce.
Tylko że ciało człowieka to nie kocioł do spalania. Ciało musi te węglowodany zjedzone poddać wielu reakcjom chemicznym a potem produkty tych reakcji w całości wydalić, a to wymaga sporo energii.

Tak czy inaczej, ciekawy temat. Widzę z dotychczasowych danych i obliczeń, że jednak daje się zrobić rachunek teoretyczny pokazujący, że człowiek zjada więcej energii w pożywieniu niż jej zużywa na swoje działanie. Jedynie samo założenie jest błędne, że jedzenie daje energię podczas gdy jest odwrotnie.
Powrót do góry
krzysztof

PostWysłany: 2012 11 11 23:13    Temat postu: zabawa z energią , przekształcanie energii.... Odpowiedz z cytatem

WITAM Surprised

JMW napisał:
W czasie TST, mówiąc o żywności i energii przez nią niby dostarczanej organizmowi, szybko dokonywałem porównań i obliczeń...

No właśnie:
Biorę do reki prysznic z ciepłą gorącą , wodą i kieruje na poszczególne części ciała energia rozchodzi się w rożne strony czuje ,pobudzenie przypływ energii , siły ,mocy po prostu to odczuwam jestem coraz bardziej pobudzony kieruje strumień gorącej wody na głowę ( ogolona ) wyostrza się myślenie z przypływem energii pojawiają się jakieś tematy, o których zapomniałem , ciekawe pomysły , ułatwienie jakie mogę wykorzystać w życiu codziennym , odpowiedzi na pytania które sam zadawałem lub zadał ktoś ,nagle się przypomina ,że miałem coś tam załatwić , przekazać komuś itp. Staje się coraz bardziej żywy ruchy są szybsze przyspiesza myślenie mózg , otrzymał zastrzyk energii.
Kieruje strumień w miejsca gdzie odczuwam chłód podgrzewam - zaczynam bawić się tym zjawiskiem.Ciało zaczyna się rozszerzać , stopy stają się większe, szersze niż przed zasileniem energia cieplną z pogrzanej wody.
Po jakimś czasie - zależy od dnia , pory roku , czuję chęć napięcia mięśni , które też się powiększają ,czuje chęć wykonania ruchów nieśladujących ćwiczenia .
Czasami staję się nerwowy ,nawet mógłbym powiedzieć agresywny potrafiłbym szarpnąć jakiś ciężar , gdyby była pod ręka np. sztanga ale robię np.przysiady. To znak,że przesadziłem z zasileniem/poborem energii cieplnej z gorącej , ciepłej wody .
Zaczynam wykonywać szybko i sprawniej czynności jakie sobie zaplanowałem np. szybciej chodzę , szybciej jadę rowerem , szybciej coś wykonuje , piszę na klawiaturze , czytam itd.
Dodam np. ,że po szczelnym przykryciu jakimś kocem , materiałem zaraz po zasileniu , czuje jak ciało oddaje nadmiar energii i muszę się po chwili się odkryć - o prostu robi się za gorąco = piekarnik.

Po takim zasileniu nawet przez myśl mi nie przychodzi dostarczanie energii z bardziej skondensowanej materii , tracę zainteresowanie jedzeniem pomimo ,iż np. może się rozchodzić zapach jakiś owoców , kiszonych warzyw , gotowanych warzyw.

A może w cale nie dochodzi do żadnego zasilenia organizmu energią cieplną z wody czy pochodzącą z żywności lub jakiegoś innego źródła a tylko mózg został pobudzony ciepłem o określonej temperaturze , jakości ?

I teraz pytanie dla kogoś kto potrafi sprawniej przeliczyć przy użyciu wzorów fizycznych - ile dostarczyło się energii cieplnej organizmowi np. przez 10 minut takiego zasilenia wodą o temp.np. 50 st.C itd. i przeliczyć to na tzw. kalorie.
Chyba należy brać pod uwagę stopień absorpcji cieplnej przez ciało człowieka: skórę , mięśnie oraz jakieś inne zmienne i zależne np. straty energii podczas podgrzewania , przesyłu , szybkość wylotu wody z prysznica itp. ,grubość tkanki tłuszczowej , waga ciała ? ( można przyjąć uśrednione liczby ) .
Możliwe,że będą potrzebne obliczenia dotyczące energii jaka jest potrzebna do podgrzania wody do określonej temp ( z energii gazowej , prądu, słońca węgla, drewna itd).
Można też przeliczyć np. ile to kalorii jest gdy podgrzejemy wodę na gazie np. do temp 50 st.C i dostarczymy taką energię cieplną zawartą w wodzie do organizmu.

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY Surprised
Powrót do góry
JMW

PostWysłany: 2012 11 12 09:08    Temat postu: Re: zabawa z energią , przekształcanie energii.... Odpowiedz z cytatem

Krzysztof,

zgodnie z defnicją tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaloria
"ilość ciepła potrzebna do podgrzania [..] 1 g czystej chemicznie wody o 1 °C "

krzysztof napisał:
I teraz pytanie dla kogoś kto potrafi sprawniej przeliczyć przy użyciu wzorów fizycznych - ile dostarczyło się energii cieplnej organizmowi np. przez 10 minut takiego zasilenia wodą o temp.np. 50 st.C itd. i przeliczyć to na tzw. kalorie.
To trudno policzyć, bo nie wiadomo, jaka masa ciała, o jakiej konsystencji, podniosła temperaturę i o ile stopni.

krzysztof napisał:
Chyba należy brać pod uwagę stopień absorpcji cieplnej przez ciało człowieka: skórę , mięśnie oraz jakieś inne zmienne i zależne
Tak, sporo tego byłoby.

krzysztof napisał:
ile to kalorii jest gdy podgrzejemy wodę na gazie np. do temp 50 st.C
Jeżeli będzie to np. 10 l wody, podgrzanej do 50 stopni od temp. 20 stopni C, to masz w przybliżeniu (pomijając straty) takie wyliczenie:
10 000 * (50-20) = 10 000 * 30 = 300 000 kalorii.
Powrót do góry
Matek

PostWysłany: 2012 11 12 14:00    Temat postu: chlopski rozum i obliczenia:) Odpowiedz z cytatem

Czy wejscie 75 kilogramowego czlowieka na 10 pietro wymaga rzeczywiscie jedynie 7 kCal?
Na chlopski rozum wydaje sie, ze gdyby skonstruowac takiego 75 kilogramowego robota to spalilby wiecej niz 7 kCal zeby wejsc na 10 pietro.
Policzylem na szybko, choc w obliczeniach nie jestem silaczem. Wartosc opalowa benzyny wynosi ok 40 MJ/kg, czyli mniej wiecej 10000 kCal/kg. Kg beznyny to bedzie okolo 1,5 litra.
Jesli wejscie na 10 pietro wymaga jedynie 7 kCal, to robot spalilby w przyblizeniu zaledwie 1 ml benzyny. Jakos nie chce mi sie wierzyc?

A na marginesie, Joachimie, slyszalem ze byl czas kiedy przytyles do ponad 100 kg. Ciekaw jestem jak wtedy wygladales, trudno to sobie wyobrazic:D
Jak sie czules z taka iloscia tkanki tluszczowej? Bylo cieplej? Potrzebowales wiecej/mniej snu?
Powrót do góry
Matek

PostWysłany: 2012 11 12 14:13    Temat postu: jeszcze cos Odpowiedz z cytatem

Poza tym, rozpatrywanie zuzycia energii w przypadku czlowieka czysto mechanicznie ma chyba sredni sens. Przeciez zuzywamy energie nawet jak lezymy albo spimy, bo caly czas oddychamy i serce pracuje. Czlowiek jednak funkcjonuje troche inaczej niz maszyna:)
No i co z emocjami, mysleniem? Tego w obliczeniach czysto mechanicznych sie nie uwzglednia a ilez te procesy wymagaja energii.
Powrót do góry
JMW

PostWysłany: 2012 11 12 21:34    Temat postu: Re: chlopski rozum i obliczenia:) Odpowiedz z cytatem

Matek napisał:
Ciekaw jestem jak wtedy wygladales, trudno to sobie wyobrazic
A masz na forum dwa filmiki z tego eksperymentu; pokazują mnie chudnącego ze 100 kg do 74 kg :
JMW chudnie od 100kg do 74kg.

Matek napisał:
Jak sie czules z taka iloscia tkanki tluszczowej? Bylo cieplej? Potrzebowales wiecej/mniej snu?
Też to opisałem gdzieś na forum. Ogólnie rzecz biorąc -- źle, zbyt źle, dlatego doświadczenie to przerwałem, mimo mojego planu dojścia do 130 kg.
Spałem mniej więcej tyle samo, cieplej mi nie było ale więcej bywałem zmęczony.
Powrót do góry
Matek

PostWysłany: 2012 11 12 23:22    Temat postu: dzieki Odpowiedz z cytatem

dziekuje za linka Smile
hehe, i tak nie bylo jeszcze najgorzej, ale brzucho niezle:D
Powrót do góry
krzysztof

PostWysłany: 2012 12 01 11:01    Temat postu: Re: kalorie, dżule i jedzenie ....mhz , biofotony Odpowiedz z cytatem

Cześć Surprised

Warto wspomnieć o "odkryciu" Dr Robert Young ,który podszedł do ciała jako do zjawiska elektryczno-magnetycznego i zmierzył zakresy wibracji dla poszczególnych organów ludzkiego ciała oraz zakresy wibracji poszczególnych produktów żywnościowych podając ich zakresy w Mhz.( Oczywiści typowe podejście człowieka za oceanu to skomercjalizowanie "odkrycia" ).
Cytat:
Komórki raka 30 Mhz
Wątroba 55-60 Mhz
Jelito 58-63 Mhz
Żołądek 58-65 Mhz
Czubek głowy 60-70 Mhz
Serce 65-70 Mhz
Stopy 65 Mhz
Mózg 72-78 Mhz

Jedzenie z puszki 0 MHz
Ciastko czekoladowe 1-3 MHz
Kurczak 3 MHz
Big Mac 5 MHz
Suplementy witaminowe 10-30 MHz
Surowe migdały 40-50 MHz
Owoce 63-75 MHz
Zielone warzywa 70-90 MHz
Avocado 70-90 Megaherców
Róża 320 MHz
Organiczna kiełki 150 Mhz :
Komputer 90-400
szerzej
http://mywellness.biofil.net/supergreens/energia.html

Okrycie to nie jest jakaś nowością i już od tysięcy lat wiedziano ,że określone produkty potrafią działać , stymulować określone organy .Pytanie skąd wiedziano ,że ciało człowieka jest unikalnym system elektryczno-magnetycznym np.: że avocado działa dobroczynnie na serce i układ krążenia, migdały na mózg i układ nerwowy itd.- ale jedni odczuwają ich działanie mniej lub bardziej intensywnie - zależy od organizmu ( lub nic nie odczuwają ).
Czy taką wiedzę zdobywano z obserwacji czy z innych źródeł ? - ale to temat na inny wątek.
Dobrze by było aby ktoś w miarę możliwości przeprowadził pomiar innych najróżniejszych produktów - potrzebna znajomość zagadnienia i aparatura - wówczas każdy mógłby poeksperymentować , zbadać na sobie ich działanie .
A może wystarczy powiedzieć ten owoc , ten orzech będzie działał na ... - i tak się właśnie stanie ?

I najnowsza metoda jaką stosuje się w badaniach jakości żywności to pomiar emisji fotonowej - biofotonów nazywana opóźnioną luminescencją (za twórce uznaje się prof.F.A.Popp-a ale ma ona polskie korzenie co często się pomija) mówiąc prosto bada się poziom zgromadzonego (zakumulowanego) światła w produkcie np.: w owocu , w warzywie ,nasionach - czym więcej światła , biofotonów tym jakość lepsza.
Metoda pomiaru emisji fotonowej jest wykorzystywana jest m.in.: przez Politechnikę Poznańską ,Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,Lublinie,Olsztynie,SGGW itp.

Dla przykładu warto dodać ,iż w Japonii i Niemczech to jest najważniejsze i podstawowe badanie gdy chodzi o sprawdzanie jakości żywności ( oczywiście inne też mają swoje znaczenie ). Pomiar emisji fotonowej nie jest obecnie masowo stosowany ze zrozumiałych względów - zrewolucjonizowało by to podejście do odżywiania organizmu ( i nie tylko ) a to pociągnęłoby wielkie zmiany w najróżniejszych dziedzinach ziemskiego życia.
Science & Spirituality: Living Light: Biophotons and the Human Body - Part 1
http://www.youtube.com/watch?v=2STCpAJtSRw
http://www.youtube.com/watch?v=zCYQHA-nNzI

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY Surprised
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Leczenie, Oczyszczanie Ciała i Umysłu, Zdrowie, Medycyna. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: